Члени Всеукраїнської Коаліції з РЗ/ПС долучилися до інформаційно-просвітницької кампанії з нагоди Всесвітнього Дня Контрацепції

Вже вкотре 26 вересня в Україні відзначався Всесвітній День контрацепції. З цієї нагоди Благодійний фонд «Здоров’я жінки і планування сім’ї» в рамках реалізації Проекту USAID «Репродуктивне здоров’я в Україні» ініціював проведення тематичної інформаційної кампанії. Як результат, до проведення заходів в рамках кампанії долучилися 20 організацій – членів Всеукраїнської Коаліції з Репродуктивного Здоров’я та Планування сім’ї та їх партнерів.

Зокрема, інформаційно-просвітницька кампанія проходила у Києві, Львові, Сумах, Тернополі, Ужгороді, Херсоні та Чернігові. Заходи до Дня контрацепції пройшли у Новомосковську Дніпропетровської області, Голій Пристані та ще шести містах та селищах Херсонської області, а також у Бердичеві Житомирської області, Кропивницькому (колишньому Кіровограді) та місті Знам’янка Кіровоградської області, містах та селищах Одещини тощо. Кожна організація у співпраці та за підтримки місцевих партнерів – державних установ та громадських організацій, проводила заходи згідно з попередньо узгодженими планами та у відповідності до наявних можливостей та ресурсів. Під час кампанії поширювалися інформаційні матеріали, створені завдяки проекту USAID «Репродуктивне здоров’я в Україні» та діяльності Програми USAID «Здоров’я жінок України», а також листівки та брошури, видані БФ «Здоров’я жінки та планування сім’ї».

Зокрема, активно до Дня контрацепції долучилися наступні організації:

 

Бердичівська міська громадська молодіжна організація «Молодь обирає життя» (м. Бердичів, Житомирська область) у партнерстві з районним Бердичівським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді провела напередодні Дня контрацепції тренінг «Обери здоров’я, обери життя!». Учасниками заходу стали учні 10-11 класів Хажинської ЗОШ І-ІІІ ст. Бердичівського району. Зокрема, під час тренінгу йшлося про міфи та факти про контрацепцію, профілактику ІПСШ та ВІЛ/СНІД, безпечну поведінку, необхідність звернень до лікаря в разі потреби, а також відвертість та відповідальність у стосунках тощо.

 

Фахівці Благодійного Фонду «Салюс» (м. Львів) працювали з вразливими категоріями населення. Зокрема, для дівчат та хлопців підліткового віку, що опинились у складних життєвих обставинах та наразі перебувають у Львівському центрі піклування про дітей, «Салюс» провів інтерактивні тренінги з питань РЗ та ПС. Більше з цієї теми дізналися також дівчата та жінки – вимушені переселенки з Криму та Донбасу: для дівчат спеціалісти «Салюс» провели інтерактивні заняття, а завдяки співпраці з Медичним Центром «Астар» жінки-переселенки мали змогу протягом 10 днів звернутися за консультацією до гінеколога.

Активісти ГО «Молодіжний центр розвитку» (м. Одеса) протягом тижня з 19 по 26 вересня проводили інформаційні заняття та вуличні акції у селищах та містах Одеської області. Так, завдяки роботі спеціалістів Болградського відділення ГО «МЦР» у селищі Болград була проведена вулична акція із поширенням інформаційних матеріалів, наданням індивідуальних консультацій та засобів контрацепції; у Кодимі було організоване інформаційне заняття із умовно засудженими, а також тематична вулична акція; а у селищі Южне представники регіонального осередку Центру провели інформаційно-просвітницьке заняття для споживачів ін’єкційних наркотиків, а також провели вуличну акцію.

 

ГО «Інформаційно-тренінговий центр громадських ініціатив» (м. Київ) спільно із Клінікою, дружньої до молоді Дарницького району, організували у День контрацепції інформаційно-просвітницький захід за участі голів студентських рад Дарницького району. Модерована дискусія, що мала на меті пропагувати переваги сучасних методів планування сім’ї, зацікавила студентів. Заходи на таку тематику, за їх словами, проводяться дуже рідко, а мати можливість вільно обговорити питання, що цікавлять, та отримати достовірну інформацію вкрай важливо. А ще активісти Центру провели для студентів медичного училища просвітницьку акцію «Контрацепція – гарний вибір». Під час заходу юнаки й дівчата змогли отримати інформацію про збереження репродуктивного здоров’я та ознайомилися з особливостями використання сучасних та ефективних методів контрацепції, як альтернативи незапланованій вагітності та абортам. В рамках заходу були розповсюджені інформаційні матеріали та буклети.

 

Представниці  ГО «Турбота» у партнерстві з Новоукраїнською районною громадською організацією «Прес-клуб реформ» організували для студентів Кіровоградського професійного ліцею сфери послуг тематичний квест, під час якого молодь мала змогу перевірити свої знання, дізнатися нову інформацію та продемонструвати свої креативні здібності. Для організаторів приємним сюрпризом став той рівень знань, що його показали учасники команд. Зокрема, розповсюджені міфи про методи контрацепції молодь з легкістю спростовувала, а обговорюючи ситуації, що несуть потенційні ризики для життя та здоров’я, навпаки, впевнено обирала правильні моделі поведінки.

Окрім того, у Кіровоградській державній льотній академії відбулась акція, метою якої було надання студентській молоді інформації про збереження РЗ, безпечні стосунки та методи контрацепції. Під час заходу курсанти-волонтери льотної академії (ГО “Волонтерський рух першої допомоги”) спільно з Загоном швидкого реагування та активістами ГО “Турбота” поширювали інформаційні матеріали, розповідали про безкоштовну інформаційну телефонну лінію з питань РЗ/ПС, та відповідали на тематичні запитання учасників акції.

На додаток,  у Кіровоградському обласному соціальному центрі матері та дитини відбулось інтерактивне заняття для жінок, які опинились у складних життєвих обставинах. На зустрічі йшлося про збереження репродуктивного здоров’я, безпечну поведінку, методи контрацепції та виважені підходи до їх вибору та застосування. Учасниці зустрічі задавали чимало  запитань, які, зокрема, стосувалися міфів про методи контрацепції, джерел отримання достовірної інформації тощо.

 

 

Житомирська обласна молодіжна громадська організація «Паритет» протягом кількох днів проводила інформаційно-просвітницькі заходи та залучала до участі у них як молодь, так і доросле населення міста. Зокрема, 24 вересня був організований інформаційно-просвітницький майданчик «Успішне майбутнє завтра – відповідальне ставлення сьогодні»; 28 вересня – тренінг для підлітків «Майбутнє варто планувати»; а 29 вересня – вулична соціальна акція «Мистецький простір здорової сім’ї».

 

Представниці ЗОГО «Амазонки Закарпаття» (м. Ужгород) провели просвітницькі заняття для учнів 7-9 класів семи шкіл міста, а також Ужгородського економічного ліцею та Середнянської дитячої школи мистецтв, що в Ужгородському районі Закарпаття. «Амазонки» розповідали про контрацепцію, убезпечення від інфекцій, що передаються статевим шляхом, відповідали на численні запитання підлітків, поширювали тематичну літературу.  Окрім того, відбулися лекції-бесіди для представників медичної спільноти про те, як говорити з молоддю про засоби контрацепції. Зокрема, у Вишківській АЗПСМ ініціював і провів таку бесіду Іван Кутчак, сімейний лікар, тренер з репродуктивного здоров’я і планування сім’ї, а сімейний лікар Анжела Долгіхна про це ж спілкувалася з колегами у Хустській районній поліклініці.

 

Активісти Кіровоградської обласної інформаційної служби з актуальних питань жіноцтва (ОЖІС) (м. Кропивницький) у співпраці з місцевими партнерами провели 26 вересня загальнообласну інформаційну акцію «День контрацепції». Серед іншого були організовані інформаційні години, вуличні акції та флеш-моби, які мали на меті привернути увагу молоді до збереження репродуктивного здоров’я, використання засобів контрацепції. Такі заходи проходили у невеликих містах та селищах Кіровоградського, Маловисківського, Олександрівського та Новоукраїнського районів області. Загалом інформаційними заходами було охоплено близько півтисячі осіб.

 

Міський  Молодіжний Центр «Жменя» (м. Чернігів) організовував заходи для привернення уваги мешканців міста та області до питань планування сім’ї та контрацепції, починаючи з 13 вересня. Так, волонтери та активісти «Жмені» поширювали інформаційні матеріали під час вуличних акцій та серед учнів навчальних закладів, проводили інформаційні зустрічі з викладачами, організовували тематичні бесіди з елементами вікторини зі учнями старших класів та студентами, в тому числі у Чернігівському навчально-реабілітаційному центрі № 2 та Чернігівському ліцеї обдарованої сільської молоді. Також були організовані виставки інформаційних матеріалів у Чернігівській міській бібліотеці ім. Коцюбинського та офісному Центрі Наукових та Інноваційних Технологій. На додаток, на міському інформаційному порталі та сторінці ММЦ Жменя у Facebook була розміщена відповідна тематична інформація.

 

Фахівці Обласного благодійного фонду «Повернення до життя» у День контрацепції провели для студентів Льотної Академії та ВПУ№9, що у м. Кропивницький, тематичне інтерактивне заняття «Контрацепція: це ваше життя, це ваша відповідальність». Молодь дізналася про сучасні методи запобігання непланованій вагітності, а також профілактику ВІЛ та ІПСШ.  Студенти отримали інформаційні матеріали та презервативи, а найбільш активні – футболки та браслети.

 

Фахівці Голопристанського РБФ «Свята Ольга» (м. Гола Пристань, Херсонська обл.) також провели низку інформаційно-просвітницьких заходів. Так, для представників груп високого ризику, а саме молодих осіб, що перебувають на обліку у кримінально-виконавчій інспекції та осіб, що вживають наркотики пройшли бесіди щодо використання сучасних методів контрацепції. Окрім того, на базі поліклінічного відділення районної лікарні були організовані тематичні дискусії з молодими жінками з питань планування  сім’ї та підбору контрацепції. А для охоплення відповідною інформацією більш широкої цільової аудиторії, активісти «Святої Ольги» провели вуличну акцію з поширенням інформаційних матеріалів, влаштовували виставки інформаційно-методичної літератури з питань вибору контрацепції «Правда і міфи про безпечний секс» на базі районної бібліотеки та у приміщенні кримінально-виконавчої інспекції, а також організували тематичну молодіжну дискотеку.

Волонтери-медики Сумської обласної ГО «Центр громадських ініціатив «Інтелект Сумщини» організували у День контрацепції вуличну акцію. В рамках акції вони не лише поширювали інформаційні матеріали, але й проводили опитування серед перехожих. Так, на запитання «Яке місце займає контрацепція у Вашому житті?», третя частина опитаних взагалі не відповідала, бо вважають, що цю тему не можна порушувати. 11% учасників опитування стверджували, що не використовують методи контрацепції, і, відповідно, 56% опитаних підтвердили, що користуються контрацепцією, і у більшості – бар’єрними методами  Фото 10

 

Представниці Тернопільського міського жіночого клубу «Відродження нації» провели 28 вересня для студентів Тернопільського національного педагогічного університету тренінг та акцію. В учасників тренінгу виникало багато запитань, щодо методів та засобів контрацепції та їх впливу на організм людини. Студенти були приємно вражені, що є багато сучасних методів контрацепції, за допомогою яких можна зберегти здоров”я, народити бажаних дітей та спланувати своє майбутнє. Більше того, дехто зі студентів університету долучився до проведення акції в ролі волонтерів, чим ще раз довели, що студентська молодь є свідомою та ініціативною. Тож організатори заходів мають сподівання, що знання, які отримали молоді хлопці та дівчата вплине на їх переконання та культуру статевої поведінки.

 

За координації Херсонського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді/ ЦСССДМ до заходів з нагоди Дня контрацепції долучилися п’ять районних ЦСССДМ Херсонщини, а саме Бериславський, Великолепетиський, Верхньорогачицький, Горностаївський та Іванівський центри. Завдяки роботі спеціалістів ЦСССДМ, тематичні заходи пройшли як у містах, так і у селищах районів. Серед іншого, були організовані вуличні акції, відео-лекторії та тематичні бесіди, інтерактивні заняття та лекції-консультації. Заходи були спрямовані як на загальне населення, так і на працівників та відвідувачів сільських рад, центрів зайнятості, лікарень, студентів професійно-технічних навчальних закладів тощо. Під час спілкування в рамках заходів йшлося не лише про міфи та факти про контрацепцію, переваги сучасних методів планування сім’ї, але й загалом про фактори, що впливають на репродуктивне та загальне здоров’я людини.