Поточні проекти

Відповідь на гострі гуманітарні потреби найбільш вразливих жінок та неповнолітніх дівчат, які постраждали від збройного конфлікту на сході України. Поєднання заходів гуманітарного реагування із вирішенням довготривалих наслідків кризи

За підтримки Фонду народонаселення ООН

з жовтня 2015р. - дотепер

БФ «Здоров’я жінки і планування сім’ї» активно працює у напрямку надання гуманітарної підтримки населенню в умовах збройного конфлікту на сході України, попередження та подолання ґендерного насильства та забезпечення доступу найбільш вразливих категорій жінок та дівчат-підлітків до послуг з охорони репродуктивного здоров’я.

Проект має на меті покращення якості надання первинної медичної допомоги у сфері охорони статевого та репродуктивного здоров'я в умовах кризи, особливо для жертв ґендерного насильства та потенційно вразливих категорій населення.

Експертами Фонду розроблені та впроваджені тренінгові програми: «Підвищення спроможності медичних працівників в наданні послуг з репродуктивного здоров’я у надзвичайних ситуаціях»; «Основні принципи синдромного підходу лікування ІПСШ у представників уразливих щодо ІПСШ/ВІЛ груп населення»; «Принципи «дружнього підходу» при наданні медичної допомоги підліткам та молоді»; «Основні принципи синдромного підходу ведення пацієнтів з ІПСШ – представників уразливих щодо ІПСШ/ВІЛ груп населення»; «Організація та надання послуг з репродуктивного здоров’я у випадку ґендерного насильства».
Загалом, з початку виконання проекту, 1138 медичних працівників з Харківської, Луганської, Дніпропетровської, Донецької, Львівської, Херсонської, Одеської та Запорізької областей пройшли навчання з надання допомоги постраждалим від насильства.
Розроблено та надруковано:
− посібник для медичних працівників «Надання послуг з репродуктивного здоров’я у випадку ґендерного насильства». Посібник було розповсюджено серед лікарів, що проходили навчання в рамках проекту, а також передано до Департаментів охорони здоров'я Донецької, Луганської, Дніпропетровської, Харківської та Запорізької областей для подальшого їх використання медичними закладами.
- комплект тематичних інформаційних матеріалів «Репродуктивне здоров’я: знати та діяти в надзвичайних ситуаціях (інформація для жінок)». Комплект складається з 5 брошур, де висвітлено актуальні питання РЗ, зокрема у випадках ґендерного насильства, а саме:
В Луганській і Донецькій областях започатковано роботу, оснащено медичним обладнанням та меблями 10 пунктів невідкладної допомоги для жінок та дівчат, що постраждали від фізичного чи сексуального насильства (Попасна, Станиця Луганська, Старобельськ, Рубіжне, Біловодськ, Краматорськ, Покровськ, Маріуполь, Бахмут, Волноваха).

Неінфекційні захворювання: профілактика та зміцнення здоров’я в Україні

За підтримки Швейцарської агенції розвитку та співробітництва

У партнерстві Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров’я України

Термін виконання: 2016-2019рр.

Освітній компонент Проекту «Неінфекційні захворювання: профілактика та зміцнення здоров’я в Україні» впроваджується у партнерстві Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров’я України та Благодійного фонду «Здоров’я жінки і планування сім’ї» за підтримки Швейцарської агенції розвитку та співробітництва.

Завдання освітнього компоненту проекту: розробити, апробувати і впровадити в пілотних закладах ефективну систему зміцнення здоров’я та сприятливого для здоров’я шкільного середовища за участю вчителів, медичних працівників, учнів, батьків та представників громади.

Для збереження та зміцнення здоров’я школярів, навчання та перебування у школі потрібно організувати таким чином, щоб усунути чинники ризику і забезпечити:

- здорове харчування
- достатню рухову активність
- позитивну психологічну атмосферу
- безпечне середовище
- попередження вживання алкоголю, наркотиків та тютюну
- розвиток навичок відповідальної поведінки щодо власного здоров’я та здоров’я інших

Для участі у проекті були відібрані 22 загальноосвітніх навчальних заклади у Львівській, Івано-Франківській, Вінницькій, Дніпропетровській, Полтавській, Харківській областях та у місті Києві.

Проект надає підтримку пілотним закладам загальної освіти у розробці політики закладу щодо збереження та зміцнення здоров’я учнів, навчання для педагогічного колективу та міжшкільний обмін досвідом, тренінги з мобілізації ресурсів для вдосконалення інфраструктури та додаткових можливостей навчання команди педагогів.
Вінницька область:
1. Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №27 Вінницької міської ради
2. Озаринецька середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Могилів-Подільського району
3. Середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 4 міста Гайсина
Дніпропетровська область
1. КЗО «Середня загальноосвітня школа № 87» Дніпровської міської ради
2. Марганецька гімназія Марганецької міської ради
3. Божедарівська середня загальноосвітня школа Криничанського району
Івано-Франківська область
1. Галицька загальноосвітня школа І-ІІІ ст. №1 Галицької районної ради
2. Печеніжська загальноосвітня школа І-ІІІ ст. Печеніжської селищної ради об'єднаної територіальної громади Коломийського району
3. Івано-Франківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №25 Івано-Франківської міської ради
4. Приватна школа-садок "Перша ластівка"
м. Київ
1. Гімназія №267 м. Києва з поглибленим вивченням іноземних мов
2. Спеціалізована школа №53
3. Загальноосвітній заклад І-ІІІ ступенів "Скандинавська гімназія"
Львівська область
1. Воля-Висоцька ЗОШ І-ІІ ст. Жовківського району Львівської області
2. Комунальний заклад Львівської обласної ради «Підкамінський навчально-реабілітаційний центр І-ІІІ ст. з поглибленою професійною підготовкою»
3. ССЗШ №2 (спеціалізована середня школа №2) м. Львова
Полтавська область
1. Полтавська ЗОШ І-ІІІ ступенів №18
2. Великосорочинська ЗОШ І-ІІІ ступенів
3. Терешківська ЗОШ І-ІІІ ступенів Полтавської районної ради
Харківська область
1. Красноградський багатопрофільний ліцей Красноградської районної державної адміністрації
2. Лозівський навчально-виховний комплекс № 10 «загальноосвітній навчальний заклад – дошкільний навчальний заклад» Лозівської міської ради
3. Харківська гімназія № 152 Харківської міської ради

Теми з профілактики НІЗ впроваджуються в програмах закладів підвищення кваліфікації педагогічних кадрів пілотних областей:
1. КВНЗ "Вінницька академія неперервної освіти"
2. КВНЗ "Дніпропетровський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти"
3. КВНЗ "Івано-Франківський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти"
4. КЗ "Львівський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти"
5. Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти ім. М.В. Остроградського
6. КВНЗ "Харківська академія неперервної освіти"

Матеріали для роботи з учнями та батьками
В рамках проекту за участі учнів, вчителів та батьків пілотних закладів розроблені інформаційні матеріали для профілактики головних чинників ризиків розвитку неінфекційних захворювань.

Тарілка здорового харчування


Інформаційні буклети для школярів і батьків


Індекс здоров'я школи

В рамках проекту проведена оцінка пілотних ЗНЗз метою визначити, яким є середовище навчального закладу та розробити план дій, щоб зробити його сприятливішим для здоров’я учнів та вчителів.

Оцінка здійснена за методологією Індекс здоров’я школи, адаптованою для контексту України на основі інструменту SchoolHealthIndex: a Self-AssessmentandPlanningGuide / Індекс здоров`я школи: посібник з самостійного оцінювання та планування Національного центру з профілактики хронічних захворювань і пропагування здорового способу життя (CDC).

Індекс здоров'я школи (ІЗШ) ─ детальний інструмент та посібник для самостійного оцінювання загальноосвітнього навчального закладу, який допомагає розробити та впровадити заходи, щоб покращити ситуацію зі здоров`ям школярів. Інструмент охоплює ключові теми, що стосуються профілактики неінфекційних захворювань:

- фізична активність
- харчування
- тютюн і алкоголь
- дихальні розлади
- безпека
- репродуктивне та сексуальне здоров'я

Індекс здоров'я школи складається з восьми модулів, які відповідають компонентам скоординованого процесу для збереження здоров`я у школі:
Модуль 1: Політика загальноосвітнього навчального закладу щодо здоров’я та безпеки
Модуль 2: Освіта в галузі здоров’я та безпеки
Модуль 3: Фізичне виховання та інші програми фізичної активності
Модуль 4: Послуги з харчування
Модуль 5: Медична служба ЗНЗ
Модуль 6: Надання консультаційних, психологічних та соціальних послуг
Модуль 7: Популяризація здорового способу життя серед працівників ЗНЗ
Модуль 8: Залучення сім’ї та громади
За результатами оцінки школи визначили сильні і слабкі сторони політики закладу, спрямованої на зміцнення здоров`я та безпеку учнів, розробили та виконують плани дій для вдосконалення закладу із залученням вчителів, батьків, учнів та громади.
У звіті представлені результати оцінки 22 пілотних шкіл, проведеної в рамках їхньої участі у освітньому компоненті Проекту «Неінфекційні захворювання: профілактика та зміцнення здоров’я в Україні» в період з грудня 2016 по березень 2017 року.


Посилення медичної служби загальноосвітніх навчальних закладів

Шкільна медична служба має на меті забезпечити дітей та підлітків в закладах освіти послугами зі зміцнення здоров'я, профілактики захворювань, забезпечити постійне спостереження за станом їх здоров'я та розвитком, а також надання невідкладної допомоги. Шкільна медична служба має використовувати зв'язки між школою та місцевою громадою, щоб підвищити ефективність програм громадського здоров’я, спрямованих на вдосконалення розвитку дитини, а також надавати належну підтримку дітям з особливими освітніми потребами та дітям із груп медико-соціального ризику.

Спираючись на Європейську концепцію стандартів якості шкільних медичних послуг і компетенцій для фахівців шкільної охорони здоров'я (ВООЗ, 2014) в рамках проекту розроблена Програма тренінгу для медичних сестер загальноосвітніх навчальних закладів, яка містить інформацію про:
- чинники ризику неінфекційних захворювань
- критерії оцінки ризику розвитку НІЗ у дітей
- інструменти швидкої оцінки (харчування, фізична активність, вживання алкоголю та тютюну)
- інструменти профілактичної роботи
- особливості взаємодії з батьками
- супровід дітей з хронічними захворюваннями

Навчання за цією програмою пройшли медичні працівники 22 пілотних закладів освіти. У 2018 році тренінг буде переданий медичним коледжам для апробації та впровадження навчальної програми з підготовки медичних сестер.

«Забезпечення доступу підлітків до повної інформації про сексуальне і репродуктивне здоров'я та права через доведені і інноваційні підходи, а також адвокацію сексуальної освіти в Україні»

За підтримки Міжнародної Федерації Планованого Батьківства / IPPF

Термін виконання: з 2007 – дотепер

Проект успішно впроваджується Благодійним Фондом з 2007 р. і має на меті сприяння тому, аби українські підлітки та молоді люди могли робити усвідомлений вибір щодо їх способу життя та уникати ризикованих ситуацій завдяки володінню відповідними знаннями та навичками.

Основними завданнями проекту є:

1. Покращити знання підлітків з питань статевого та репродуктивного здоров’я та прав / СРЗП завдяки просвітницькій роботі волонтерів мережі рівний-рівному;
2. Забезпечити доступ до повної інформації з питань СРЗП та статевого виховання для підлітків та їхніх батьків шляхом зміцнення співпраці з організаціями-партнерами;
3. Сприяти створенню сприятливих умов для реалізації програм статевого виховання відповідно до європейських стандартів шляхом;
4. Посилити залучення підлітків та молоді до процесу планування, розробки та реалізації діяльності за проектом.

Організація програм реабілітації для жінок, які перенесли захворювання на рак молочної залози

За підтримки компанії Mary Kay

Благодійний Фонд «Здоров'я жінки і планування сім'ї» за фінансової підтримки компанії «MARY KAY Україна» впроваджує Програму комплексної реабілітації для жінок після комбінованого лікування з приводу раку молочної залози.

Програма проводиться на базі:
1.медичного центру «Лікарські традиції», що знаходиться в м. Києві;
2.санаторію «Трускавець», що знаходиться в м. Трускавець Львівської області.
Програма санаторно-курортного лікування направлена на реабілітацію жінок, що перенесли захворювання на рак молочної залози. Програма реабілітації включає комплекс лікувальних процедур та заходів, спрямованих на подолання ускладнень та відновлення захисних сил організму, подолання психологічних проблем. Повний безкоштовний курс реабілітації пройшли більше 650 жінок.

Організація інформаційних кампаній та збору коштів для закупівлі сучасного діагностичного обладнання

За підтримки компанії AVON

Упродовж 15 років Благодійний Фонд в партнерстві з компанією „Ейвон Косметікс Юкрейн” послідовно та ефективно впроваджує соціальну благодійну програму «Разом проти раку молочної залози», мета якої - сприяти обізнаності жінок про важливість регулярних оглядів молочної залози, а також підтримувати розвиток системи якісного медичного обстеження.

Збір благодійних коштів відбувається протягом року за рахунок продажу продукції «Рожева стрічка» у каталогах Avon та під час благодійних акцій. В рамках благодійної програми «Разом проти раку молочної залози» онкодиспансери регіонального та обласного значення в Запоріжжі, Дніпропетровську, Миколаєві, Одесі, Вінниці, Черкасах, Ужгороді, Полтаві, Києві та АР Крим було оснащено сучасним діагностичним обладнанням (9 стаціонарних мамографів, 2 мобільні мамографічні комплекси, УЗД-апарат експертного класу, 4 дигітайзери - апарати, що перетворюють рентгенівські зображення знімків при мамографії у цифрове.(дигітайзери CR-85 и CR-35)
За допомогою освітніх програм, численних медіа-проектів, інформаційних матеріалів для населення про проблему раку молочної залози, безкоштовної «гарячої» телефонної лінії 0-800-50-50-90 вдалося підвищити інформованість населення про проблему раку молочної залози та мотивувати жінок звертатися до спеціалістів з метою ранньої діагностики, у тому числі й до лікарів-рентгенологів.
З 2010 року пріоритетним напрямком благодійної програми є підвищення кваліфікації спеціалістів, які працюють в області рентен-діагностики та мамографії.