12 грудня 2017 р. у Вінниці відбулось засідання круглого столу на тему: «Право на любов: можливості для реалізації сексуальних та репродуктивних прав осіб з інтелектуальними порушеннями в Україні».
Цим заходом Благодійний Фонд «Здоров’я жінки і планування сім’ї» завершив серію круглих столів з представлення напрацювань проекту «Захист сексуальних та репродуктивних прав людей з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень», що Фонд виконує у співпраці з Всеукраїнською НУО «Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Засідання розпочалось з прес-конференції, яка була організована в прес-центрі Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької облдержадміністрації за активної підтримки та участі Вінницької громадської організації «Асоціація захисту прав та допомоги людям з інвалідністю «Відкриті серця».
Після спілкування з представниками місцевих ЗМІ відбулось експертне обговорення означених питань, аби привернути увагу влади Вінничини та інших областей центрального регіону України, представників місцевої громади та засобів масової інформації до можливостей та стану забезпечення й реалізації репродуктивних прав людей з інтелектуальною недостатністю (ІН).
Так, на початку засідання керівники проекту від Благодійного Фонду та ВГО Коаліція представили учасникам ключові результати проекту, зокрема, підсумки моніторингу дотримання сексуальних і репродуктивних прав осіб з ІН у закладах реабілітації та соціальних послуг, а також результати впровадження навчального компоненту проекту та покращення доступу до інформації з питань сексуального і репродуктивного здоров’я та прав для людей з інтелектуальними порушеннями (ІП).
Натомість, місцеві фахівці поділились практичним досвідом Вінничини у забезпеченні та дотриманні сексуальних і репродуктивних прав осіб з інтелектуальною недостатністю та пов’язаними з цим викликами в умовах децентралізації, а також прикладами ефективної взаємодії місцевої влади і громадськості у сфері доступу людей з ІП до послуг з РЗ.
Окрім того, керівники Вінницької громадської організації «Асоціація захисту прав та допомоги людям з інвалідністю «Відкриті серця» – місцевого партнера Фонду та Коаліції в реалізації проекту «Право на любов» – охоче розповіли про успішний досвід реалізації завдань проекту, зокрема, про особливості проведення моніторингу та впровадження навчального компоненту у спеціальних закладах Вінницької області.
Також громадські активісти поінформували про активну підтримку проекту з боку обласної державної адміністрації та часткове фінансування коштами обласного бюджету.
За словами Наталії Головко, заступника керівника Вінницької Асоціації захисту прав та допомоги людям з інвалідністю «Відкриті серця», моніторинг результатів проекту дозволяє зробити висновок, що проект дієвий, але потребує проведення більш широкої інформаційної кампанії, зокрема, щодо спростування стереотипів щодо людей з інвалідністю, а реалізація проекту «Право на любов» дозволила зняти багато проблем, в першу чергу, медикаментозного характеру, а також знизити рівень агресії пацієнта.