Конференція з питань статевого виховання

Конференція «Збереження статевого та репродуктивного здоров’я – через освіту молоді» мала місце 7 грудня 2018 р. у Києві. Захід пройшов в рамках діяльності БФ «Здоров’я жінки і планування сім’ї» за підтримки Міжнародної федерації планування сім’ї / IPPF.
Участь у конференції взяли представники/-ці Міністерства освіти і науки, Міністерства молоді та спорту, Дитячого Фонду ООН в Україні / UNICEF Ukraine, Фонду Народонаселення ООН в Україні / UNFPA Ukraine, Методично-організаційного моніторингового центру НДСЛ «Охматдит», Клінік, дружніх до молоді, Українського інституту соціальних досліджень ім. Олександра Яременка, обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти/академій неперервної освіти, громадських організацій, що займаються просвітницькою діяльністю, і звичайно молоді активіст(к)и та волонтер(к)и із Національної молодіжної ради, YSAFE та БФ «Здоров’я жінки і планування сім’ї».

Відкрили конференцію представниці Фонду Тетяна Слободян та Ірина Скорбун, а сказати вітальне слово мали нагоду Світлана Марченко, головний спеціаліст відділу сприяння розвитку молоді та утвердження здорового способу життя департаменту молодіжної політики Міністерства молоді та спорту України, та Юлія Новак, Програмна радниця з питань молоді та ВІЛ Фонду народонаселення ООН в Україні / UNFPA. Пізніше до учасників приєдналася і Світлана Фіцайло, заступник начальника відділу змісту освіти, мовної політики та освіти національних меншин Міністерства освіти і науки України.

Учасники та учасниці обговорювали світові тенденції у розвитку та підходи до програм зі статевого виховання (сексуальної освіти), поточні досягнення та виклики щодо такої освіти в Україні. Формат конференції дозволив дізнатися про багато нових напрацювань, презентувати успіхи та складнощі в процесі запровадження цих програм чи інших освітніх ресурсів, обговорити виклики щодо втілення таких програм та спільно шукати потенційні ресурси для поширення успішних практик.

Про свої потреби та очікування щодо сексуальної освіти в Україні мали можливість заявили молоді активіст(к)и: Марина Гончарова, волонтерка БФ «Здоров’я жінки і планування сім’ї», членкиня Керівного комітету YSAFE, Аміна Чернова, волонтерка ГО «Турбота» ( м.Кропивницький), Орина Курилко, волонтерка БФ «Здоров’я жінки і планування сім’ї», Яна Конотопенко, Генеральний Секретар Національної молодіжної ради України. А результатами опитування за допомогою U-Report та власним досвідом отримання інформації про сексуальне та репродуктивне здоров’я і права поділився Річард Герц, консультант ЮНІСЕФ з питань залучення молоді та партнерств для U-Report.

Дарина Павлова, завідувач відділу моніторингу і оцінки соціальних проектів, ГО «Український інститут соціальних досліджень ім. Олександра Яременка» поділилася свіжими даними результатів всеукраїнського опитування «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді – HBSC» (чергова хвиля опитування відбулася у першій половині 2018 року). Зокрема пані Дарина розповіла про особливості статевої поведінки українських підлітків, завернула увагу на тенденції у зміні знань щодо ВІЛ та поведінці у використанні контрацепції тими молодими хлопцями та дівчатами, які мали досвід статевих стосунків. Як запевнила доповідачка, найближчим часом дані дослідження будуть офіційно оприлюднені.

Навчальні програми, методичні видання та он-лайн ресурси, про які йшлося на конференції (назва та ким розроблена):

 • «Програма 15», Український фонд «Благополуччя дітей;
 • Програма «Повага. Любов. Секс.», навчально-методичний центр здоров’язберігаючих та виховних технологій, Дніпровська академія неперервної освіти;
 • Програма для дітей та молоді з особливими освітніми потребами «Статеве виховання», авторки Венера Шевченко, Наталія Никоненко;
 • Навчальний курс для молоді з інтелектуальними порушеннями «Право на любов», ВГО «Коаліція захисту прав інвалідів внаслідок інтелектуальних порушень» та БФ «Здоров’я жінки і планування сім’ї»;
 • Посібник для тренера «Репродуктивне здоров’я та відповідальна поведінка учнівської молоді», БФ «Здоров’я жінки і планування сім’ї»;
 • Посібник для проведення інтерактивних занять «Здоров’я молоді та його складові», БФ «Здоров’я жінки і планування сім’ї»;
 • Програма для батьків «7 кроків назустріч», БФ «Здоров’я жінки і планування сім’ї»;

Проте мова йшла не лише про наявність цих програм та методичних матеріалів, а про результати їх апробації / втілення на місцях. Говорили і про роль Клінік, дружніх до молоді у здійсненні просвітницької діяльності, в тому числі про досвід такої роботи із дітьми з вадами слуху (відділення КДМ КУ «Сумська міська дитяча клінічна лікарня Святої Зінаїди»).

Онлайн ресурси, про які йшлося на конференції:

Ключові висновки та рекомендації:

 • За останній рік в Україні зросла увага до питання комплексної сексуальної освіти та усвідомлення її важливості,
 • Молодь активно відстоює реалізацію свого права на комплексну сексуальну освіту і робить активний внесок у процес її втілення. Зокрема, наразі у планах Національної молодіжної ради України сприяти розвиткові неформальної сексуальної освіти в Україні.
 • Є значний прогрес у розробці та вдосконаленні просвітницьких програм, курсів, інформаційних та методичних матеріалів як для дітей та молоді, так і для їх батьків, вчителів, інших дорослих, що долучаються до статевого виховання.
 • Форми та методи навчання стають більш інтерактивними, орієнтованими та потреби та інтереси цільових груп (уроки у школі та просвітницькі заходи поза нею, система рівний-рівному, є он-лайн ресурси для самоосвіти).
  Підготовку вчителів та інших фахівців, що працюють із молоддю, потрібно продовжувати, забезпечуючи освітян не тільки якісними методичними матеріалами, але й даючи можливість покращувати їх навички для навчання у цікавих для дітей та молоді форматах. Необхідною є також роботі зі ЗМІ, громадою, шкільними адміністраціями для створення більш сприятливого середовища для реалізації програм зі статевого виховання.