Музичне відео проти сексуального насильства в Україні

Норвезька організація Sex og Politikk у співпраці з Благодійним фондом «Здоров’я жінки і планування сім’ї» та композитором Ігорем Рибаком розробили відео на підтримку українського народу.

Щодня увесь світ жахається від злочинів росії. Щоразу, після деокупації українських територій надходять повідомлення про те, що жінки, діти та чоловіки постраждали від сексуального насильства з боку окупантів. Зґвалтування як зброю використовують всюди, де ступає ворог.

«Сьогодні немає жодної норми міжнародного права, які б росія не порушила. Нам вкрай потрібна сильна й послідовна міжнародна підтримка — військова, економічна та гуманітарна — уже сьогодні й надалі. Ми вдячні IPPF і нашим партнерським організаціям за підтримку та допомогу, а також за нагадування світу про те, через що зараз проходить український народ», — каже Галина Майструк, керівник Благодійного фонду «Здоров’я жінки і планування сім’ї».

Ми працювали цього літа над відео в співпраці з Ігорем Рибаком та норвезькою асоціацією Sex og Politikk. Наші організації є партнерами і членами Міжнародної Федерації Планування Сім’ї / IPPF, що займається питаннями сексуального і репродуктивного здоров’ям і прав у 120 країнах.

Проте два тижні тому ситуація могла змінитися кардинально. «Усі люди в Україні, і жінки, і діти, сьогодні живуть під постійним російським терором. 10 жовтня наш офіс у Києві постраждав унаслідок ракетної атаки. Нам пощастило, що того ранку не всі колеги вже були на робочих місцях, тому ми маємо змогу прокоментувати це відео», — розповідає Галина Майструк.

«Ми в Sex og Politikk радіємо, що можемо зробити свій внесок у популяризацію роботи наших колег в Україні. Ми вдячні Ігорю Рибаку за його внесок, і пишаємося тим, що є частиною цієї декларації солідарності з українським народом», — говорить Тор-Хугне Олсен, генеральний менеджер Sex og Politikk.

«Важливо пам’ятати, що сексуальні права вразливих категорій населення під час війни порушуються одними з перших. Такі злочини, як сексуальне насильство, є зброєю в багатьох війнах, і завдають ще більших травм і посилюють трагедії людей, не кажучи вже про війну як таку.

Ми ще не знаємо, наскільки це систематично в Україні, але є багато ознак того, що випадки насильства, про які повідомляється, здійснюють не просто випадкові солдати. Уряд України розслідує випадки сексуального насильства на деокупованих територіях. Це активність, яку Норвегія підтримує, і цю підтримку варто збільшити зараз, коли все більше територій звільнено.

Sex og Politikk постійно підтримує державні інституції та неурядові організації в питаннях сексуального та репродуктивного здоров’я та прав. Багатьом, імовірно, це відео виглядатиме занадтно заполітизованим. Проте ми вважаємо, що це правильно в умовах війни, що триває», — каже Олсен.

Відео змонтував Ібрагім Мурсал. Керівник проекту Торе Асхайм зазначає:

«Субтитри українською мовою посилили це відео. Коли ми це помітили, то зрозуміли, що наше повідомлення прочитають і зрозуміють також і люди в Україні, а тому воно стане для них ще важливішим і ближчим. Ми й гадки не маємо насправді, через що проходить український народ, і тим важливіше не забувати про те, що відбувається. Ми сподіваємося, що цим відео можемо цьому посприяти».

Композитор і музичний педагог Ігор Рибак родом із Білорусі, і він добре знає, що таке жити з пригнобленням і страхом за власне життя. У 1990 році він втік із радянського союзу, коли оркестр, у якому він грав, виступав у Норвегії. Ігор отримав політичний притулок у Норвегії, а через три роки возз’єднався з дружиною Наталією та сином Олександром.

«Я ніколи не забував, що означає жити в тіні влади москви, і після нападу росії на Україну я відчув сильну потребу проявити солідарність з українським народом», — пояснює Ігор Рибак.

Колишній біженець із Радянського Союзу тепер також волонтерить як вчитель музики для українських дітей, які перебувають у Норвегії.

Протягом усього життя музика була пристрастю Ігоря та способом самовираження, вона ж і допомогла висловити свою солідарність.

Музичний твір «Березень» — третя частина Камерної симфонії, яку Ігор написав, чекаючи на возз’єднання сина та дружини з ним у Норвегії. Син Олександр Рибак записав і продюсував твір як подарунок батькові на день народження, подарунок, який Ігор тепер хоче передати українському народу.

Сьогодні це відео ми публікуємо одночасно у Норвегії та в Україні.