Підготовка вчителів з основ здоров’я: посібники та тренінги за підтримки ІІТО ЮНЕСКО

Співпраця Фонду із Інститутом ЮНЕСКО з інформаційних технологій в освіті має вже багаторічну історію та позитивні результати: інформаційний портал для підлітків teensLIVE.info, створені та надруковані різноманітні інформаційні листівки, буклети, проводилися семінари за програмою для батьків «7 кроків назустріч», наразі до запуску готується мобільний додаток LoveLogs.

У період із жовтня 2018 по червень 2019 року завдяки підтримці Інституту ЮНЕСКО з інформаційних технологій в освіті (ІІТО) та у співпраці із Міністерством освіти та науки України було також досягнуто позитивних результатів щодо посилення спроможності українських педагогів використовувати інтерактивні методи навчання під час висвітлення тем репродуктивного здоров’я, профілактики ВІЛ, прав людини та недопущення дискримінації.

Насамперед, була розроблена програма навчального курсу «Репродуктивне здоров’я та відповідальна поведінка учнівської молоді» варіативної складової навчальної програми в системі післядипломної педагогічної освіти. Програма базується на використанні двох методичний публікацій: Посібника для тренера «Репродуктивне здоров’я та відповідальна поведінка» і Посібника для проведення інтерактивних занять «Здоров’я молоді і його складові», раніше розроблених Фондом «Здоров’я жінки і планування сім’ї» та схвалених Міністерством освіти і науки України.

Програма курсу має на меті покращення знань та навичок педагогічних працівників закладів освіти (вчителів предмету «Основи здоров’я» у 8-9 класах, педагогічних працівників, відповідальних за проведення факультативних занять в 10-11 класах) щодо репродуктивного здоров’я; конструювання та проведення інтерактивних занять із профілактики ризикованої поведінки здобувачів освіти; ефективної взаємодії у команді / групі; подальшого проектування власної професійної практики.

На основі програми був розроблений план дводенного семінару-тренінгу, за якою проводилося навчання педагогів на базі обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти / академій неперервної освіти. Зокрема, семінари-тренінги були організовані для освітян Винницької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Полтавської, Сумської, Харківської, Херсонської областей та міста Київ. Більшість із ОІППО у цих областях внесли навчання за програмою курсу «Репродуктивне здоров’я та відповідальна поведінка учнівської молоді» у річні плани інститутів. Цьому сприяла підтримка з боку Міністерства освіти та науки України, від якого на усі ОІППО було спрямовано лист із рекомендацією співпрацювати із Фондом у цьому напрямку.

Переважну більшість учасників семінарів-тренінгів склали вчителі основ здоров’я. Долучилися до навчання також і вчителі біології, практичні психологи, соціальні педагоги, методисти з основ здоров’я (району, області, міста). Загальна кількість навчених фахівців за– 206 осіб, з них 91 особа працює у місті, 115 – у селі чи селищі міського типу.

Учасники/-ці семінарів були забезпечені друкованими копіями вищезгаданих посібників, що також стало можливим завдяки підтримці Інститутом ЮНЕСКО з інформаційних технологій в освіті. Окрім того, додатково кожен із інститутів післядипломної педагогічної освіти у значених областях отримав додатковий набір посібників для забезпечення ними тих вчителів, що навчатимуться за програмою в рамках подальшої роботи інститутів.

Як зазначили учасники/-ці семінарів, вони планують презентувати посібники на засіданнях педагогічних рад у своїх закладах, шкільних і районних методичних об’єднаннях вчителів основ здоров’я, біології, практичних психологів, проводити тренінги для колег-педагогів. І звичайно, будуть використовувати вправи із посібників під час уроків та іншої позакласної чи виховної діяльності.

«Ці посібники – цінні ресурсна «скарбничка» актуальних за змістом та темами вправ… можна використовувати у освітньому процесі на уроках основ здоров’я ті біології, виховних годинах», учасник семінару у м. Суми.

«Це якісні публікації, зручний для використання формат. Дуже цінним є велика кількість професійно розроблених вправ. Зручно, що у посібниках є не тільки методика проведення таких вправ, а й роздатковий матеріал для тренера», учасниця семінару у м. Полтава.

«Можна використовувати у роботі із батьками, а не тільки із учнями. Врахована наявна на сьогоднішній день потреба суспільства у просвіті стосовно збереження здоров’я, побудови взаємин», учасниця семінару у м. Хмельницький.

«Важливо, що ми мали можливість відчути себе тренерами під час практичної частини семінару-тренінгу – це дуже цінний досвід» – учасниця семінару у м. Полтава.

«Дуже вдячні за такий курс! Будемо використовувати посібники та отримані навички для подальшого втілення у освітній діяльності» – учасниця семінару у м. Суми.