Результати діяльності за проектом UNFPA 2015-2017рр

БФ «Здоров’я жінки і планування сім’ї» активно працює у напрямку надання гуманітарної підтримки населенню в умовах збройного конфлікту на сході України, попередження та подолання ґендерно-обумовленого насильства та забезпечення доступу найбільш вразливих категорій жінок та дівчат-підлітків до послуг з охорони репродуктивного здоров’я.

Обгрунтування

За офіційними даними від конфлікту на сході України постраждало близько 5,2 млн. осіб, з яких 1,7 млн. осіб мають офіційний статус біженців, що перевищує населення багатьох країн, в т.ч. Європейських (наприклад, населення Чорногорії складає 647 000, Естонії – 1 265 000). Натомість, в Україні кількість внутрішньо-переміщених осіб (ВПО) є найбільшою в Європі і за цим показником Україна потрапила до списку провідних країн світу. Серед них, понад 1 000 000 осіб – це жінки, і майже 700 000 – чоловіки. За структурою близько 12.6 % з них – діти, 4.2 % – особи з інвалідністю,  23.7 % працездатного віку, а 59.1% отримують пенсії.

Переважна більшість внутрішньо-переміщених осіб є біженцями зі східних областей України – Донецької та Луганської областей та АР Крим як результат збройного конфлікту на сході України, анексії Криму Росією та загальної соціально-економічної кризи в країні. Багато з них були змушені залишити свої домівки і більшість ВПО переселилися до безпечніших районів Донецької та Луганської областей або до сусідніх Харківської, Дніпропетровської, Запорізької та міста Києва. Біженці, більшість з яких складають жінки, діти та люди з інвалідністю, залишаються найбільш вразливими до дискримінації, гендерно-обумовленого і сексуального насильства та зловживання їхніми правами, випадки яких значно почастішали в умовах загострення гуманітарної ситуації на конфліктних та суміжних з ними територіях.

Мета проекту

З метою забезпечення гуманітарних потреб найбільш вразливих категорій жінок та дівчат-підлітків, які постраждали від збройного конфлікту на сході України, а також покращення їх доступу до правової, медичної та соціально-психологічної допомоги у випадках ґендерно-обумовленого насильства (ГОН), Благодійний Фонд «Здоров’я жінки і планування сім’ї» за підтримки Фонду народонаселення ООН у жовтні 2015 р. розпочав реалізацію проекту, що мав на меті покращення якості надання первинної медичної допомоги у сфері охорони статевого та репродуктивного здоров’я в умовах кризи, особливо для жертв гендерного насильства та потенційно вразливих категорій населення.

Діяльність за проектом

Благодійний Фонд впроваджував проект в період з жовтня 2015 р. по березень 2017 р. в 2 етапи:

Етап 1: жовтень 2015 р. – березень 2016 р.

Посилення гуманітарної відповіді на потреби найбільш вразливих категорій жінок та дівчат-підлітків в умовах збройного конфлікту на сході України: зміцнення міжвідомчої системи попередження і подолання ґендерно-обумовленого насильства та забезпечення доступу до послуг з охорони репродуктивного здоров’я. На цьому етапі експертами Фонду було:

розроблено та впроваджено тренінгові програми:

  • для лікарів акушерів-гінекологів та акушерок на тему «Підвищення спроможності медичних працівників в наданні послуг з репродуктивного здоров’я у надзвичайних ситуаціях»
  • для сімейних лікарів, лікарів дерматологів-венерологів та медичних сестер – на тему «Основні принципи синдромного підходу лікування ІПСШ у представників уразливих щодо ІПСШ/ВІЛ груп населення».

За цей період 712 медичних працівників (дерматовенерологи, сімейні лікарі, акушери-гінекологи, акушерки, медичні сестри) з Харківської, Луганської, Дніпропетровської, Донецької та Запорізької областей пройшли підготовку з надання допомоги постраждалим від ҐОН, у тому числі 225 медичних працівників – з питань діагностики та лікування ІПСШ.

Розоблено та надруковано посібник для медичних працівників «Надання послуг з репродуктивного здоров’я у випадку ґендерного насильства»

Посібник було розповсюджено серед лікарів, що проходили навчання в рамках проекту, а також передано до Департаментів охорони здоров’я Донецької, Луганської, Дніпропетровської, Харківської та Запорізької областей для подальшого їх використання медичними закладами.

Розроблено та надруковано комплект тематичних інформаційних матеріалів «Репродуктивне здоров’я: знати та діяти в надзвичайних ситуаціях (інформація для жінок)».

Комплект складається з 5 брошур, де висвітлено актуальні питання РЗ, зокрема у випадках гендерно-обумовленого насильства, а саме:

  1. планування сім’ї та медична допомога у випадку небажаної вагітності
  2. допомога у випадку насильства
  3. інфекції, що передаються статевим шляхом та ВІЛ
  4. безпечне материнство: вагітність
  5. безпечне материнство: підготовка до пологів, пологи та післяпологовий період

Матеріали були розповсюджені серед учасників тренінгів на 1-му та 2-му етапах реалізації проекту, а також надіслані в пункти невідкладної допомоги Луганської та Донецької областей, діяльність яких було започатковано на 2-му етапі проекту.

Етап 2: листопад 2016 р. – березень 2017 р.

Відповідь на гострі гуманітарні потреби найбільш вразливих жінок та неповнолітніх дівчат, які постраждали від збройного конфлікту на сході України. Поєднання заходів гуманітарного реагування із вирішенням довготривалих наслідків кризи. В рамках 2 етапу проекту було:

розроблено навчальні програми та підготовлено:

  • 96 медичних працівників – лікарів «Клінік, дружніх до молоді» Дніпропетровської, Донецької та Луганської областей, які пройшли 5-ти денне навчання за програмою «Принципи «дружнього підходу» при наданні медичної допомоги підліткам та молоді»;
  • 62 медичних працівника – акушери-гінекологи, дерматовенерологи, сімейні лікарі, медичні сестри Донецької та Луганської областей, які пройшли 4-х денну підготовку з надання допомоги постраждалим від гендерно-обумовленого насильства та з питань діагностики та лікування ІПСШ за програмою «Організація та надання послуг з репродуктивного здоров’я у випадку ґендерного насильства».
  • започатковано роботу 10 пунктів невідкладної допомоги (ПНД) для жінок та дівчат, що постраждали від фізичного чи сексуального насильства на сході України.

В рамках проекту було оснащено медичним обладнанням та меблями 5 пунктів невідкладної допомоги (ПНД) в Луганській області (Попасна, Станиця Луганська, Старобельськ, Рубіжне, Біловодськ) та 5 – в Донецькій області (Краматорськ, Покровськ, Маріуполь, Бахмут, Волноваха) на суму 746 530,00 грн.

Це унікальний сервіс, де кваліфіковані фахівці, що пройшли спеціальне навчання, безкоштовно і анонімно надають медичну і психологічну допомогу постраждалим від фізичного чи сексуального насильства.

Зазвичай, жінкам, які звертаються до медиків, необхідно проходити через процедуру реєстрації та засвідчення особи. Це є однією з причин відмови від допомоги і замовчування насильства. За даними UNFPA лише 32 відсотки жертв фізичного та/або сексуального насильства звертаються по допомогу. З них, лише 1 відсоток жінок звертається до медиків. До сьогоднішнього дня постраждалі від насильства не могли зробити це анонімно.

ПНД функціонують на базі існуючих медичних закладів, що розташовані уздовж лінії зіткнення. За допомогою якісного медичного обладнання та спеціально тренованих спеціалістів, жінкам можуть надати необхідну медичну, психологічну допомогу і перенаправити до відповідних соціальних служб. ПНД працюють у сфері репродуктивного здоров’я, профілактики ВІЛ, профілактики і лікування ІПСШ, запобігання небажаної вагітності, невідкладної допомоги жертвам зґвалтування. ПНД функціонують цілодобово, безкоштовно та анонімно.