Та наскільки готові медичні заклади та їхні працівники надавати послуги із сексуального та репродуктивного здоров’я, зокрема, такі спеціалізовані послуги, як клінічне лікування зґвалтування?
БФ «Здоров’я жінки та планування сім’ї» провели оцінку в 4 медичних закладах Київської, Одеської, Полтавської та Кіровоградської областей у серпні 2022 року, аби вивчити поточну ситуацію.
Так, важливими знахідками в результаті дослідження стало те, що всі медичні заклади можуть надати послуги з клінічного лікування зґвалтувань та сексуального насильства. Водночас спеціалізованої тренінгової підготовки їхні медичні фахівці не проходили.
Зокрема, це впливає на стереотипність уявлень у третини опитаних медичних працівників. Наприклад: 31% опитаних погоджуються, що аборт є гріхом.
15% опитаних не погоджуються з твердженням, що постраждалій від сексуального насильства варто надавати послуги з аборту, якщо це необхідно.
23% згодні, що медичний працівник повинен отримати дозвіл чоловіка жінки, перед тим, як вона використає метод планування сім’ї.
31% погоджуються, що коли жінка має невеликий проміжок між вагітностями, це ознака відсутності самоконтролю.
Важливо також відмітити й той факт, що через війну в закладах знизилося фінансування. Зокрема, у наявності є недостатньо виробів медичного призначення та лікарських засобів, антисептиків, у тому числі безкоштовних контрацептивів і препаратів для медикаментозного аборту, експрес-тестів на ВІЛ, сифіліс, вагітність.
Для вирішення цих питань БФ «Здоров’я жінки та планування сім’ї» реалізовує проєкт «Пом’якшення наслідків сексуального та гендерно зумовленого насильства серед постраждалих від конфлікту в Україні» в партнерстві та за підтримки Міжнародної федерації планування сім’ї / IPPF та CARE.
Так, оцінка готовності закладів охорони здоров’я передувала проведенню навчань і матеріально-технічній підтримці. У рамках проєкту щонайменше 240 медичних працівників з 12 медичних закладів у Київській, Полтавській, Кіровоградській і Одеській областях пройдуть навчання з організації та надання медичних і психосоціальних послуг у випадку ґендерно зумовленого насильства. А також у ці заклади передадуть набори для надання першої допомоги постраждалим.
Додатково в рамках оцінки були проведені фокус-групи з жінками віком від 18 років з числа внутрішньо переміщених осіб. Це допомогло визначити бар’єри та чинники для доступу громади до послуг із сексуального та репродуктивного здоров’я.
Так, ключовим бар’єром доступу до медичних послуг у місцях тимчасового проживання є необхідність пошуку нового лікаря, який би відповідав таким вимогам, як професійність, мав доброзичливе ставлення до пацієнтки. У доступі до послуг допологового догляду ключовим бар’єром є обмежений набір медичних послуг у невеликих населених пунктах.
Опитані жінки акцентують увагу на тому, що через зростання напруги та агресії в суспільстві внаслідок війни, жінки зазнають насильства більше, ніж раніше. Вони стверджують, об’єктом насильства може стати будь-яка жінка. Найбільш вразливими є молоді жінки та дівчата-підлітки, мешканки міст на тимчасово окупованих територіях, а також жінки з «м’ягкими» рисами характеру.
Важливо також наголосити на небезпечному переконанні, що респондентки не сприймають медичні заклади як обов’язкові в системі послуг для постраждалих від насильства. Насамперед через те, що візит до лікаря асоціюється лише з тяжкими станами фізичного або сексуального насильства.
Усі ці знахідки будуть враховані для кращого планування діяльності проєкту, покращення надання послуг та полегшення доступу до послуг.