У п’яти містах України пройшли засідання регіональних прес-клубів в рамках проекту USAID «Репродуктивне здоров’я в Україні»

У лютому та березні у Чернігові, Херсоні, Харкові, Івано-Франківську та Полтаві пройшли засідання прес-клубів на тему: «Чи гарантуватиме держава українцям безпечне материнство та дитинство у найближчі 5 років (за відсутності нової Державної соціальної програми «Репродуктивне здоров’я нації» на період 2017-2021 рр.)»?. Заходи були організовані Благодійним Фондом «Здоров’я жінки і планування сім’ї», що імплементує Проект Агентства США з міжнародного розвитку / USAID «Репродуктивне здоров’я в Україні», у партнерстві зі місцевими прес-клубами. Метою засідань було поінформувати місцевих журналістів про актуальні питання та проблеми, що склалися у сфері репродуктивного здоров’я та планування сім’ї в Україні, та про необхідність адвокації державних гарантій та підтримки цієї сфери та якнайскорішого затвердження Концепції та нової Державної програми «Репродуктивне здоров’я нації» на період 2017-2021 рр.

Зокрема, 10-го лютого у Чернігові на засідання прес-клубу, що проходив у прес-центрі «Чернігівський вибір», про досвід Чернігівщини у сфері реалізації програм з РЗ/ПС запросили розповісти місцевих управлінців та експертів, а також представників громадського сектору. Володимир Пулін, заступник керівника управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА та Микола Дейкун, голова постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров’я, соціального захисту населення та у справах учасників АТО, презентували представникам місцевих ЗМІ результати реалізації попередньої державної програми на Чернігівщині, та розробки місцевих програм у сфері РЗ та пов’язані з цим виклики. За їх словами, громадськість має вимагати зняття мораторію на прийняття цільових програм, але для досягнення позитивних результатів держава має передбачати відповідні кошти на їх реалізацію. Також, як зазначив Микола Дейкун, важливо приділяти більше уваги профілактиці захворювань, адже лікувати завжди дорожче, ніж попереджати хвороби. Представниця Центру планування сім’ї, лікар-гінеколог Інна Саєнко розповіла про навчання медичного персоналу первинної ланки у Чернігівській області в рамках програми з питань збереження репродуктивного здоров’я та планування сім’ї; а Регіна Гусак, керівник Чернігівської міської молодіжної організації «Міський молодіжний центр «Жменя», що є учасником Всеукраїнської Коаліції з репродуктивного здоров’я та планування сім’ї, навела приклади ефективної взаємодії Чернігівських НУО з місцевою владою. Участь у заході взяла також і Галина Майструк, Голова правління Благодійного Фонду «Здоров’я жінки і планування сім’ї», що виконує проект USAID «Репродуктивне здоров’я в Україні». Пані Майструк розповіла про досягнення проекту у напрямку вдосконалення нормативно-правового середовища з метою сприяння успішній реалізації програм у сфері репродуктивного здоров’я та планування сім’ї. А після завершення засідання Галину Майструк запросили на запис тематичної програми на обласному телебаченні.

16 лютого у Херсоні в приміщенні Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації зібралася чимала команда місцевих та запрошених фахівців, управлінців та представників ЗМІ: Наталія Шахман, заступник начальника управління з організації медичної допомоги населенню Департаменту охорони здоров’я ХОДА; Юрій Герман, головний акушер-гінеколог Херсонської області; Валентина Салтишева, головний онкогінеколог Департаменту охорони здоров’я; Наталія Ушакова, керівник Херсонського обласний центр планування сім’ї, репродукції і медико-генетичного консультування та Олена Микитась, керівник ХОЦ «Успішна жінка». Коло питань для обговорення було широким: від загальних досягнень регіону в рамках попередньої програми та стану репродуктивного здоров’я мешканців Херсонщини, до питань, що стосуються окремих проблем у цій сфері, зокрема раку шийки матки; презентували практичний досвід Херсонської області у наданні послуг з РЗ/ПС, та взаємодію соціальних служб для сім’ї, молоді та дітей з медичними установами щодо збереження репродуктивного здоров’я населення; наводили успішні приклади співпраці громадськості із місцевою владою Херсонщини; та говорили про досвід та роль ЗМІ у висвітленні проблеми та популяризації програм з РЗ/ПС. А про досягнення проекту USAID «Репродуктивне здоров’я в Україні» у напрямку вдосконалення нормативно-правового середовища на рівні країни доповіла керівник Проекту Олена Панченко.

23 лютого у Харкові на базі Харківського центру планування сім’ї та репродукції людини продовжилася серія адвокаційних зустрічей з місцевими ЗМІ. Від імені Проекту також виступала Олена Панченко, а про досвід та ситуацію щодо реалізації програм з РЗ/ПС на Харківщині говорили Людмила Гапонова, головний спеціаліст відділу з питань організації охорони дитинства і материнства управління медичної діяльності Управління охорони здоров’я Харківської ОДА; Вікторія Бобрицька, доцент кафедри перинатології, акушерства і гінекології Харківської медичної академії післядипломної освіти; та Валерій Рєзніков, директор Харківського обласного центру планування сім’ї.

2017-03pressclub2

27 лютого в Івано-Франківську доповідачами під час засідання стали Володимир Дзьомбак, головний спеціаліст департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА з акушерства та гінекології; Мар’ян Яремко, заступник головного лікаря обласного перинатального центру; Людмила Тачинська, обласний неонатолог; та Олена Панченко, керівник проекту USAID «Репродуктивне здоров’я в Україні». За останні декілька років, це було перше засідання прес-клубу у регіоні, присвячене актуальним питанням репродуктивного здоров’я, на якому місцеві фахівці висвітлювали проблеми цієї сфери та позитивний досвід їх вирішення.

26 березня у Полтаві засідання прес-клубу було відкрито гарною звісткою про те, що Міністерство охорони здоров’я України підписало Концепцію нової Державної програми «Репродуктивне здоров’я нації» на період 2017-2021 рр. Це стало початком наступного етапу на шляху до затвердження Програми, а саме – громадського обговорення Концепції. Саме на цьому наголосила Олена Панченко, після чого до спілкування із місцевими журналістами долучилися Людмила Іванова, головний спеціаліст акушер-гінеколог відділу медичної допомоги матерям і дітям Департаменту охорони здоров’я Полтавської облдержадміністрації; Олена Сьомич, головний позаштатний гінеколог дитячого та підліткового віку; Людмила Касьян, завідувачка Полтавським обласним Центром планування сім’ї; та Людмила Добровольська, к.м.н., доцент кафедри акушерства і гінекології №2 ВДНЗУ «Українська медична стоматологічна академія. Результати обговорень питань репродуктивного здоров’я та планування сім’ї в рамках прес-клубів були широко висвітлені місцевими ЗМІ, включаючи тематичні телевізійні та радіопрограми. Загалом було створено більше 110 тематичних медіа матеріалів.