Як писати про репродуктивне здоров’я та планування сім’ї, щоб газету та сайт читали?

Два дні поспіль 19-20 грудня у Києві тривав освітній семінар-тренінг для представників регіональних та національних ЗМІ на тему «Як професійно висвітлювати питання репродуктивного здоров’я та планування сім’ї, щоб вашу газету та сайт читали, а телеканал – дивилися!». Захід проводив Благодійний Фонд «Здоров’я жінки та планування сім’ї» в рамках реалізації Проекту USAID «Репродуктивне здоров’я в Україні».

Участь в семінарі-тренінгу взяли понад 30 журналістів з Києва та областей України, які у регіональних та національних засобах масової інформації висвітлюють теми громадського здоров’я, репродуктивного здоров’я, репродуктивних прав та планування сім’ї. Під час заняття журналісти мали унікальну можливість поспілкуватись із провідними національними експертами з питань РЗ/ПС і отримати «з перших рук» інформацію щодо пріоритетів та актуальних питань репродуктивного здоров’я та планування сім’ї, статусу законодавчого регулювання цієї сфери та необхідності затвердження нової Державної програми «Репродуктивне здоров’я нації» на період 2017-2021 рр., основних її напрямків та завдань, що є вкрай важливим, зокрема, для регіонів, особливо в умовах децентралізації.
Зокрема, перед учасниками виступили Галина Майструк, Голова правління Благодійного Фонду «Здоров’я жінки і планування сім’ї», а також Наталія Рингач, Головний науковий співробітник Відділу демографічного моделювання та прогнозування Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В.Птухи НАН України, д.н.Держ.Упр., яка розповіла про вплив політики та програм в сфері репродуктивного здоров’я на демографічні процеси. Ще один спікер – Єлизавета Шунько, завідувач кафедри неонатології Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л.Шупика, д.м.н., – поділилася інформацією про здоров’я новонароджених в контексті досягнення Україною Цілей сталого розвитку.

Олена Мешкова, заступник Головного лікаря з організаційно-методичної роботи Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит» МОЗ України, к.м.н., Заслужений лікар України, розповіла про забезпечення послуг репродуктивного здоров’я для молоді і поділилася досвідом роботи “Клінік, дружніх до молоді» в Україні. А професор Тетяна Татарчук, Головний позаштатний спеціаліст МОЗ України за спеціальністю «Дитяча гінекологія», заступник директора з наукової роботи ДУ «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології НАМН України», д.м.н., – ознайомила журналістів з сучасними тенденціями планування сім’ї та репродуктивного здоров’я жінок.
Наприкінці інформаційного блоку семінару Микола Анікусько, завідуючий Відділенням хірургії Київського міського клінічного онкологічного центру, зробив доповідь на тему “Попередження раку молочної залози у жінок”, а Галина Майструк в своєму виступі привернула увагу учасників тренінгу до актуальних питань вакцинопрофілактики та програм скринінгу щодо раку шийки матки у жінок.

Пізніше пані Майструк презентувала присутнім Концепцію нової Державної соціальної програми «Репродуктивне здоров’я нації»/ДПРЗН на період 2017-2021 рр. та 5 основних тематичних напрямків нової Програми, а Олена Панченко, керівник проекту USAID «Репродуктивне здоров’я в Україні», розповіла про інформаційні ресурси з питань збереження репродуктивного здоров’я, розроблені фахівцями Благодійного Фонду «Здоров’я жінки і планування сім’ї».

Після обіду, в ході практичної частини семінару, учасники працювали в групах над створенням меседжів за тематичними блоками нової Програми, відпрацьовували навички використання сучасних засобів візуалізації інформації, з використанням яких за результатами семінару готуватимуть тематичні матеріали для подальшого їх доповнення місцевим досвідом та розміщення підготовлених матеріалів у національних та місцевих ЗМІ. Практичну частину тренінгу провела Вікторія Талашкевич, тренерка, координаторка кіровоградського Прес-клубу реформ та активна учасниця Всеукраїнської Коаліції з Репродуктивного Здоров’я та Планування Сім’ї.

Очікується, що поглиблення знань журналістів за тематикою РЗ/ПС допоможе їм професійно та об’єктивно висвітлювати цю тему у ЗМІ, в тому числі, по результатах адвокаційних круглих столів, запланованих в регіонах у січні та лютому 2017 р., що сприятиме зміцненню громадської підтримки реформ у сфері ОЗ, зокрема, у сфері репродуктивного здоров’я та планування сім’ї.